Οδηγίες για τη σύνδεση των μαθητών στα μαθήματα του σχολείου μας, στις ψηφιακές εκπαιδευτικές πλατφόρμες

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας έχουν δημιουργήσει ψηφιακές τάξεις για τις οποίες θα ενημερωθείτε με νέο mail.

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία δημιουργίας λογαριασμών από τους μαθητές, οι οποίοι έχουν προθεσμία ως 30/3/2020, η Διευθύντρια του σχολείου μέσω του ΠΣΔ θα διαβιβάσει στους εκπαιδευτικούς τα ονόματα χρήστη των μαθητών.

Οι μαθητές με την επίβλεψη των γονέων τους θα πρέπει να επισκεφθούν τις ψηφιακές πλατφόρμες e-me και e-class .
Στην συνέχεια θα επιλέξουν Είσοδος και θα πληκτρολογήσουν το Όνομα Χρήστη και τον Κωδικό Πρόσβασης που έχουν αποκτήσει κατά την εγγραφή τους στο ΠΣΔ.

Για να μπορέσει ο/η εκπαιδευτικός να καλέσει τους μαθητές στην ψηφιακή του/της τάξη θα πρέπει αυτοί να έχουν συνδεθεί έστω μια φορά στην πλατφόρμα.

Στη συνέχεια οι εκπαιδευτικοί τους προσκαλούν στα ψηφιακά τμήματα που δημιούργησαν.

Οι μαθητές αποδέχονται τις προσκλήσεις και αυτομάτως εντάσσονται στο αντίστοιχο ψηφιακό τμήμα των εκπαιδευτικών.

Οι μαθητές μπορούν να εγγράφονται στις ψηφιακές τάξεις, σύμφωνα με τις οδηγίες που σας παραθέτουμε παρακάτω και να ενημερώνονται με το σχετικό υλικό.

Τα μαθήματα αυτά θα ανανεώνονται καθ' όλη τη διάρκεια της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Αναλυτικές οδηγίες παρέχονται εδώ:

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ e-class

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ e-me

Σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε κάποια δυσκολία είτε με την απόκτηση μαθητικού λογαριασμού στο ΠΣΔ είτε με την εγγραφή στα μαθήματα, επικοινωνήστε με το σχολείο στέλνοντας μήνυμα στη διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Περισσότερες πληροφορίες για την εξέλιξη της διαδικασίας θα έχετε με νέα ανακοίνωση.

Να είστε όλοι καλά! Καλή δύναμη!

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Ελένη Μότσια