Μήνυμα για μαθητές/τριες και γονείς

Αγαπητοί/ές μαθητές/τριες και γονείς του σχολείου μας,

Ήδη οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί των τμημάτων σας, έχουν επικοινωνήσει μαζί σας και πολλοί έχουν ξεκινήσει ασύγχρονη διάδραση μεταξύ εκπ/κών και μαθητών, μέσω e-mails, και της ιστοσελίδας του σχολείου.
Δεν βοηθάει το υπερφορτωμένο σύστημα, αλλά και οι δυσκολίες όλων μας (εκπαιδευτικών και γονέων) στη χρήση και εμπειρία των νέων ψηφιακών εργαλείων που καλούμαστε να χρησιμοποιήσουμε άμεσα και κατ? αποκλειστικότητα.

Στόχος είναι, μέσα από την επικοινωνία αυτή, να γίνουν επαναληπτικές, εμπεδωτικές, ενδυναμωτικές προσεγγίσεις και όχι να προχωρήσει η διδακτέα ύλη. Στην πορεία, και μετά από τις παραμέτρους που θα προκύψουν (συμμετοχή μαθητών, χρονική διάρκεια?), θα επανεξεταστεί το θέμα .
Είναι πρωτόγνωρες οι συνθήκες και οι διαδικασίες, παρόλα αυτά όλων μας μέριμνα είναι, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, να νιώθουν ότι οι δάσκαλοί τους είναι κοντά τους και με κάθε τρόπο η γνωστική διαδικασία συνεχίζεται, μέσα από μια νέα κουλτούρα.
Λόγω  υπερφόρτωσης του ΠΣΔ , έχει δοθεί από το ΥΠΑΙΘ παράταση για την απόκτηση κωδικών και τη δημιουργία λογαριασμών ως 30/3/2020.
Οι εκπαιδευτικοί ετοιμάζουν είδη το υλικό για την πλατφόρμα που έχουν επιλέξει και ενημερώνονται διαρκώς για τις απαραίτητες αλλαγές που γίνονται.  Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία δημιουργίας λογαριασμών από όσους μαθητές ενδιαφέρονται, θα ενημερωθείτε για την πλατφόρμα που επέλεξε ο κάθε εκπαιδευτικός , ώστε να εισέλθετε για μία φορά στην πλατφόρμα και θα να  ενταχθείτε,  από τους εκπαιδευτικούς, στο ψηφιακό τμήμα που ετοίμασαν.
Δεν χρειάζεται να στέλνετε στους εκπαιδευτικούς το όνομα χρήστη  που παίρνετε από το ΠΣΔ. Θα τους πάρει η ομάδα υποστήριξης από το σύστημα.
Μέχρι να ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία παρακαλούμε να ενημερώνεστε για εκπαιδευτικό υλικό που λαμβάνετε μέσω mail ή έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου.
Είμαστε εδώ  και προσπαθούμε για το καλύτερο !
Η Διευθύντρια του Σχολείου
Ελένη Μότσια