Η Ιστορία του Σχολείου

Το 1829, στην εποχή του Καποδίστρια , ιδρύθηκε εδώ, στη σημερινή Αρχαία Κόρινθο, δημοτικό σχολείο  με χρήματα των  κατοίκων.  Το 1836 ιδρύθηκε Δημόσιο Ελληνικό Σχολείο (Σχολαρχείο) και το 1843 Γυμνάσιο.

Το πρώτο διδακτήριο που στέγασε τους μαθητές την εποχή του Καποδίστρια ήταν χτισμένο κοντά στο ναό του Απόλλωνα πάνω στην αρχαία πόλη της Κορίνθου και κατεδαφίστηκε  κατά τη διάρκεια των ανασκαφικών εργασιών από την Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών.

Μετά το σεισμό του 1858 ο πληθυσμός  μετακινήθηκε στη νέα πόλη, την πρωτεύουσα του νομού Κόρινθο, και σ? αυτή μεταφέρθηκαν το Σχολαρχείο και το Γυμνάσιο.

Το Δημοτικό Σχολείο έμεινε και αρχικά είχε μόνο τμήμα αρρένων, αργότερα και θηλέων και από το 1929 άρχισε να λειτουργεί με μεικτά τμήματα.

Το σημερινό  σχολείο  είναι χτισμένο νότια του αρχαιολογικού χώρου και αποτελείται από 11 αίθουσες. Το παλαιό διδακτήριό του οικοδομήθηκε το1932 με δαπάνες της κοινότητας και του κράτους και το1936 επεκτάθηκε. Από  το 1980 μέχρι σήμερα έχουν τοποθετηθεί  7 προκατασκευασμένες  αίθουσες.

Σήμερα λειτουργεί με 9 τμήματα, τμήμα ένταξης και Ολοήμερο. Έχει  144 μαθητές, από τους οποίους οι 11 είναι παιδιά του «Χαμόγελου του παιδιού»,  και 14  εκπαιδευτικούς.

Στοιχεία επικοινωνίας:
Τηλέφωνο: 27410-31214
FAX: 27410-32636
E-MAIL: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.