Ενημέρωση για απόκτηση κωδικών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Αγαπητοί  γονείς καλημέρα σας,
Σας ενημερώνουμε ότι  οι εκπαιδευτικοί του σχολείου προσπαθούμε να οργανώσουμε με τον καλύτερο τρόπο τόσο την εξ? αποστάσεως εκπαίδευση,  όσο και την επικοινωνία και επαφή μαζί σας και με τους μαθητές μας.

Οργανώνουν την ψηφιακή πλατφόρμα την οποία θα χρησιμοποιήσουν .

Υπάρχουν πάρα πολλές δυσκολίες όμως  ως προς τη δυνατότητα πρόσβασης στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο το οποίο σύμφωνα με τις οδηγίες θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την οργάνωση της πλατφόρμας που θα χρησιμοποιήσει ο κάθε εκπαιδευτικός.

Την ίδια δικτυακή πλατφόρμα του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου θα χρησιμοποιήσετε κι εσείς μόλις πάρετε τους κωδικούς  σύμφωνα με τις οδηγίες που ακολουθούν.

Επειδή υπάρχουν αυτές οι δυσκολίες στο δίκτυο, παρακαλούμε να έχετε υπομονή και επιμονή στις προσπάθειες για την απόκτηση των κωδικών.

Για την απόκτηση μαθητικού λογαριασμού μέσω του οποίου θα μπορείτε να συνδεθείτε στις πλατφόρμες τηλεκπαίδευσης  μπορείτε να μπείτε στη διεύθυνση:

Για την απόκτηση κωδικών θα χρειαστεί ο Αριθμός Μητρώου  μαθητή τον οποίο θα βρείτε στον έλεγχο προόδου του Α΄ τριμήνου. Για τους μαθητές των τάξεων Α΄ και Β΄ που δεν έχουν πάρει ελέγχους προόδου, τους αριθμούς Μητρώου θα τους στείλουν οι  δασκάλες των τάξεων στα mail που έχετε δώσει ατομικά στον καθένα.

Παρακαλώ να διαβάσετε προσεκτικά τις οδηγίες για την απόκτηση κωδικών και την είσοδο στην ψηφιακή πλατφόρμα.

Για τυχόν απορίες ή διευκρινίσεις  μπορείτε να απευθύνεστε μέσω mail στους  δασκάλους των τάξεων με τους οποίους  βρισκόμαστε σε διαρκή επικοινωνία .

Για άλλα έγγραφα παρακαλώ να στέλνετε αίτημα στο mail του σχολείου :

Από σήμερα όλα τα mail των γονέων έχουν καταχωρηθεί στο myschool   σύμφωνα με οδηγία του ΥΠΑΙΘ και θα λαμβάνετε και μέσω αυτού του φορέα κάποια mail.

Για ανακοινώσεις , ενημερώσεις και την πορεία προόδου για την εξ αποστάσεως διδασκαλία, παρακαλώ να παρακολουθείτε την ιστοσελίδα του σχολείου την οποία προσπαθήσαμε και καταφέραμε να ενεργοποιήσουμε, αλλά και εκεί παρουσιάζονται κάποιες δυσκολίες λόγω πανελλήνιου σχολικού δικτύου.
Ιστοσελίδα του σχολείου  στο link: http://dim-a-korinth.kor.sch.gr/autosch/joomla15/

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Ελένη Μότσια