ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ

Μουσείο Πειραμάτων:

Την Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου οι μαθητές όλου του σχολείο, εκτός της Β? δημοτικού, επισκέφτηκαν το Μουσείο Πειραμάτων, που βρίσκεται στην Καισαριανή σε έναν πολύ ιδιαίτερο και σύγχρονο χώρο.

Φιλοσοφία του μουσείου είναι ότι πείραμα σημαίνει δοκιμή! Για ένα μικρό

επιστήμονα όμως, σημαίνει παιχνίδι!

Τα παιδιά της Α? και Γ? τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Στα ίχνη των δεινοσαύρων». Τα μικρά παιδιά έγιναν για λίγο παλαιοντολόγοι, ακολούθησαν τα  ίχνη των δεινοσαύρων, ανακάλυψαν τις φωλιές τους, άκουσαν τις φωνές τους ενώ  επιδόθηκαν και σε ανασκαφές!

Τα παιδιά της Δ', Ε' και ΣΤ? τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Μαγική Χημεία». Έγιναν για λίγο μικροί χημικοί και πραγματοποίησαν πειράματα με υλικά καθημερινής χρήσης, χρησιμοποιώντας μάλιστα τον εξοπλισμό ενός αληθινού χημικού εργαστηρίου. Παρατήρησαν χημικές αντιδράσεις με διαλύματα μέχρι και ...εκρήξεις!

Μια αξέχαστη εμπειρία, μέσω της οποίας τα παιδιά προσέγγισαν θέματα της επιστήμης με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο.