ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ(Γ΄ Δ΄)

Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Κορίνθου

Στο πλαίσιο του προγράμματος της φιλαναγνωσίας που εκπονούν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων και με τη σκέψη ότι το σχολείο είναι ο φυσικός βιότοπος του βιβλίου, πραγματοποιήθηκε εκδρομή της Γ΄ και Δ΄ τάξης στο Λαογραφικό Μουσείο Κορίνθου για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα :

«Βιβλία?για δέσιμο»

« Η βιβλιοδεσία είναι μια τέχνη τόσο παλιά όσο και τα ίδια τα βιβλία. Η φθορά του χρόνου ,η συχνή χρήση και οι ακατάλληλες συνθήκες φύλαξης των πνευματικών αυτών θησαυρών κάνουν απαραίτητη τη θωράκισή τους. Αυτή είναι και η αποστολή της βιβλιοδετικής τέχνης. Σε μια μακριά διαδρομή η τέχνη εμπλουτίστηκε?Ξεκίνησε από πάπυρο και περγαμηνή και συρραφή αυτών με κλωστή και τώρα πια υπάρχουν πολλές τεχνικές από απλές(σπιράλ, θερμοκόλληση) ως και πιο περίπλοκες(καλλιτεχνική βιβλιοδεσία)»

Οι μαθητές μυήθηκαν στην τέχνη της βιβλιοδεσίας, γνώρισαν το βιβλιοδετείο με τα μηχανήματά του, κατάλαβαν πόση υπομονή πρέπει να έχει ένας βιβλιοδέτης, ενθουσιάστηκαν και δημιούργησαν το δικό τους μικρό βιβλιαράκι στο εργαστήριο του μουσείου!!!

Περάσαμε υπέροχα σ΄ αυτό το μαγευτικό ταξίδι στον κόσμο των βιβλίων?