Σχολική Βία

"Εκδηλώσεις και δράσεις του Δημοτικού Σχολείου Αρχαίας Κορίνθου για την ημέρα κατά της σχολικής βίας"

Στο πλαίσιο ενημέρωσης και αντιμετώπισης της σχολικής βίας, οι μαθητές  Ε΄ και Στ΄ τάξεων που ήδη είχαν δουλέψει και ενημερωθεί από το διαδίκτυο πάνω στο θέμα παρουσίασαν σε όλους τους μαθητές του σχολείου τα εξής:
1.     ανάγνωση κειμένων (αφηγηματικό τρόπο)
2.     δραματοποίησης (παιχνίδια ρόλων) όλες τις μορφές βίας
3.     ανάρτηση  αφισών και συνθημάτων
4.    τρόποι αντιμετώπισης του προβλήματος και πού να απευθύνονται για συμβουλές (Ε.ΨΥ.Π.Ε., Συνήγορος του παιδιού, Χαμόγελο του παιδιού)

Οι τάξεις Α΄ και Β΄ διάβασαν το βιβλίο «Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουν»
εκδ. Μεταίχμιο και με αφετηρία αυτό   δημιούργησαν:
1.    πρωτόκολλο αλληλοσεβασμού.
2.    ομαδική ζωγραφική ? κολάζ
3.    κάρτες με συνθήματα
4.    ομαδικά παιχνίδια

Οι τάξεις Γ΄ και Δ΄  έκαναν σχετική συζήτηση στην τάξη τους, ζωγράφισαν και έγραψαν ποίημα   για τη σχολική βία.
Όπως αναφέρει και ο κ. Υφυπουργός Παιδείας  στο μήνυμά του  είναι χρέος μας να προστατεύουμε τα παιδιά από τη θυματοποίηση και την ανασφάλεια και αυτό το χρέος δεν εξαντλείται σε εκδηλώσεις της μίας ημέρας.