ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ (Δ΄ ΤΑΞΗ)

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

6 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2014

Το Υπουργείο Παιδείας αναγνωρίζοντας την αξία του αθλητισμού στη ζωή μας και στην ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας θεσμοθέτησε την πρώτη Δευτέρα του Οκτώβρη ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Μέσα από τον αθλητισμό προωθούνται αξίες ,στάσεις και δεξιότητες όπως η κοινωνική συνοχή ,η αλληλεγγύη ,η ευγενής άμιλλα και η υπεράσπιση του δικαιώματος της διαφορετικότητας ?.

Γιατί όλοι είμαστε διαφορετικοί   αλλά?όλοι ίσοι !

Στο πλαίσιο της σημερινής μέρας οι μαθητές της Δ΄ τάξης παρουσίασαν στο προαύλιο του σχολείου τις εργασίες που είχαν ετοιμάσει με τις δασκάλες τους .

Οι μαθητές του Δ΄1,αφού χωρίστηκαν σε ομάδες  ασχολήθηκαν με την έννοια του ρατσισμού ζωγραφίζοντας διάφορες περιπτώσεις παιδιών που πέφτουν θύματα του ρατσισμού. Δημιούργησαν σχετικό κολάζ και την ακροστιχίδα του ρατσισμού.

Οι μαθητές του Δ΄2 συζήτησαν για την ιστορία των Ολυμπιακών αγώνων και τη σπουδαιότητα του αθλητισμού αξιοποιώντας το λογισμικό του Υ.ΠΑΙ.Θ. για τους Ολυμπιακούς αγώνες,δημιούργησαν την ακροστιχίδα του αθλητισμού και τραγούδησαν?

Λέμε ΝΑΙ στον αθλητισμό

που μας κάνει το σώμα γερό!

Λέμε ΝΑΙ στη γυμναστική

που χαρίζει υγεία καλή!