Δημιουργώ εκ του μηδενός

ΘΕΜΑ : Διαγωνισμός Τέχνης με θέμα"Δημιουργώ εκ του μηδενός"

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων , Πολιτισμού και Αθλητισμού προκήρυξαν Διαγωνισμό Τέχνης με θέμα "Δημιουργώ εκ του μηδενός" , ο οποιος απευθυνόταν στους μαθητές των Δ΄, Ε΄, Στ΄τάξεων των Δημοτικών Σχολείων και στους μαθητές όλων των τάξεων των Γυμνασίων όλης της χώρας.

Ο Διαγωνισμός είχε ως στόχο να ευαισθητοποιήσει μέσω της τέχνης τους μαθητές στο πως μπορούμε όλοι να συμβάλλουμε στη μείωση των απορριμμάτων και συγκεκριμένα στη συνειδητοποίηση της αξίας της ανακύκλωσης.

Οι μαθητές της Ε΄τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια του παραπάνω διαγωνισμού δημιούργησε τον "Κρεμαστό Βοτανόκηπο του Δημοτικού Σχολείου Αρχαίας Κορίνθου"