Εφημερίδα φύλλο 1 / 2012-2013
Δημιουργία Παραμυθιού από την Α΄τάξη

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ   ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ   ΑΠΟ ΤΗΝ   Α΄  ΤΑΞΗ

Κατά  τη  διάρκεια  της  χρονιάς  είχαμε  τη  χαρά  να  συνεργαστούμε  στην  τάξη  μας  με  την  εκπαι-
δευτικό  κ. Δέσποινα  Στίκα.  Για  τη  δεύτερη  συνάντηση  συναποφασίσαμε  τη  δημιουργία  ενός  παρα-
μυθιού  από  τα  παιδιά  που  να  σχετίζεται  με  τη  θάλασσα (θέμα  προγράμματος  της  τάξης  για  εφέτος).
Δίνοντάς  τους  το  ελάχιστο  έναυσμα ? σχεδόν  μια  πρόταση ? για  αρχή  του  παραμυθιού,  συνέθεσαν
με  καταιγισμό  ιδεών,  από  τις  οποίες  άλλες  απέρριπταν  και  άλλες  δέχονταν,  το  δικό  τους  παραμύθι.
Στη  συνέχεια  ανέλαβαν  να  ζωγραφίσουν  στιγμές  της  ιστορίας  για  την  εικονογράφηση  του  παραμυ-
θιού.  Την  επόμενη  φορά  κόλλησαν  μια  μια  τις  ζωγραφιές ? εικόνες  γράφοντας  το  αντίστοιχο  κείμε-
νο  της  ιστορίας,  το  οποίο  επαναδιατύπωναν   κατάλληλα  προηγουμένως.  Τελευταία  επιμελήθηκαν  το
εξώφυλλο  συμπληρώνοντας  και  τα  απαραίτητα  στοιχεία.
Είναι  γνωστή  η  αγαπητική  διάθεση  των  παιδιών  προς  τα  παραμύθια.  Η  δημιουργία  του  δικού
τους  παραμυθιού  λοιπόν,  είχε  το  ενδιαφέρον  τους  και  έγινε  με  πολύ  χαρά.
Ευχαριστούμε  πολύ  την  κ.  Δέσποινα,  που  με  την  επιπρόσθετη  εμπειρία  της  στο  χώρο  της  συγ-
γραφής,  αφενός  διαμόρφωσε  την  υλοποίηση  της  δράσης,  αφετέρου  «πρόσθεσε»  στις  εκπαιδευτικές
μας  γνώσεις.

Πρόγραμμα διατροφής

ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΗΣ ΣΤΗΝ Ε? ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2012 -2013

Με χαρά φέτος η τάξη Ε1  του σχολείου μας ολοκλήρωσε το καινοτόμο πρόγραμμα  διατροφής και άσκησης που ξεκίνησε το Σεπτέμβριο.
Η πρώτη μας ενέργεια ήταν να συμπληρώσουμε ερωτηματολόγια σχετικά με τις καθημερινές διατροφικές συνήθειες και αθλητικές μας δραστηριότητες. Στη συνέχεια συζητήσαμε τα συμπεράσματα που βγήκαν. Ασχοληθήκαμε, υπό τη μορφή δημιουργικής συζήτησης με όλες τις ομάδες των τροφίμων και ειδικότερα με την κατηγορία των λιπιδίων ενώ μάθαμε να αναγνωρίζουμε έννοιες και σύμβολα στις συσκευασίες των τροφίμων .
Το επόμενο βήμα μας, ήταν οι μετρήσεις ύψους, βάρους, περιφέρειας μέσης και ισχίων, για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε αν πρέπει να βελτιώσουμε την διατροφή ή και την άσκηση μας .Τα αποτελέσματα  ήταν ενθαρρυντικά και με αυτό τον τρόπο περάσαμε στους επόμενους, και πιο διασκεδαστικούς στόχους μας.  Πραγματοποιήσαμε δυο περιπάτους, αρχικά  στους αγίους Αναργύρους  και υστέρα στον άγιο Γεώργιο Ακροκορίνθου. Εκεί, παίξαμε, φάγαμε δεκατιανό και γλυκά που είχαμε φτιάξει από το σπίτι.
Τέλος, αποφασίζοντας να εφαρμόσουμε τους κανόνες  διατροφής τους οποίους γνωρίσαμε καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς, μαγειρέψαμε κέικ, παγωτό και πίτσα στα πλαίσια του σχολικού μαθήματος, με υλικά που φέραμε από το σπίτι  και απολαύσαμε τις σπιτικές μας λιχουδιές-δημιουργίες.

Ευχόμαστε σε όλους καλό καλοκαίρι με καλή
διατροφή  και πολλή άσκηση!!!!

Υπεύθυνη προγράμματος, η δασκάλα της γυμναστικής

Βασιλική  Παπαδημητρίου Στρατή

O Λύραυλος στο σχολείο μας

Ο Λύραυλος στο σχολείο μας

Την Πέμπτη 6/06/2013 έδωσε παράσταση στο σχολείο μας ο Λύραυλος.

Στα πλαίσια της παράστασης παρουσιάστηκαν στα παιδιά πολλά όργανα μουσικής από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.

Ακούστηκαν τραγούδια όπου τα παιδιά συμμετείχαν με κίνηση και τραγούδι.

Πρόσκληση για τη Γιορτή Λήξης

9/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

Οι μαθητές , ο Σύλλογος Διδασκόντων

και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

του Δημοτικού Σχολείου Αρχαίας Κορίνθου

ΣΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΝ

στη Γιορτή Λήξης του Σχολικού Έτους 2012-13

την Πέμπτη 13/06/2013 και ώρα 9.00΄π.μ.

στο πραύλιο του σχολείου .

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!!!!!!!!!!!

Ημέρα Περιβάλλοντος , 5 Ιουνίου

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
Σκέψεις των παιδιών της Γ΄ τάξης  για το περιβάλλον.

Το δάσος είναι το σπίτι των ζώων, των πουλιών και όλων των φυτών  και δυστυχώς το έχουμε κάνει σπίτι των σκουπιδιών.
Γιάννης Β. & Παναγιώτης  Γ.
Δε θέλουμε λυπημένο και βρώμικο πλανήτη  , τον θέλουμε χαρούμενο και καθαρό.
Ζοζέφ Π.  & Νίκος Κ.
Οι θάλασσες είναι των ψαριών και όχι των σκουπιδιών.
Ναταλί  Λ.
Μην πετάς το σκουπιδάκι σου βάλτο μες στο καλαθάκι σου.
Μαριλέττα Κ.
Μην αγαπάτε μόνο τον εαυτό σας και το κατοικίδιό σας αγαπάτε τα ζώα, τα δάση τη φύση και το συνάνθρωπό σας
Ζοζέφ Π.  Ναταλί Λ. Μαρία Γ.
Ο εχθρός της φύσης είναι τα σκουπίδια
Ναταλί  Λ. &  Αναστασία Λ.
Η φύση είναι όμορφη και ζωντανή , πρέπει να την αγαπάμε πολύ να τη φροντίζουμε και να την προστατεύουμε όλοι μαζί.
Μαρία Κ. &  Μαρία Γ.
Το περιβάλλον δεν το προστατεύω μια φορά το χρόνο αλλά κάθε μέρα κάθε ώρα κάθε λεπτό.
Σάντι Π. &  Κριστίνα A.

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος η εθελοντική ομάδα " Ο ΚΗΠΟΣ ΤΗΣ ΑΦΘΟΝΙΑΣ " χάρισε στους μαθητές 150 φυτώρια ντομάτας , τους οποιους ευχαριστούμε θερμά!!!!!!!!!!

<< Έναρξη < Προηγούμενο 1 2 3 4 5 Επόμενο > Τέλος >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL