«Μια διαφορετική επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο της Αρχαίας Κορίνθου»

Στα τέλη του Σεπτέμβρη επισκεφτήκαμε το αρχαιολογικό μουσείο της Αρχαίας Κορίνθου για να παρακολουθήσουμε ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα για τα ρωμαϊκά μνημεία που υπάρχουν στο χώρο του μουσείου.
Εκεί μας υποδέχτηκε η αρχαιολόγος κυρία Ιουλία Τζώνου η οποία μας ξενάγησε στον αρχαιολογικό χώρο. Αρχικά  είδαμε το ναό του θεού Απόλλωνα , μετά είδαμε το χώρο όπου υπήρχε η ρωμαϊκή αγορά και μας δόθηκαν ενδιαφέρουσες πληροφορίες, είδαμε ναούς Ρωμαίων  και τους συγκρίναμε με τους αρχαίους ελληνικούς ναούς.  Έπειτα πήγαμε και είδαμε την αφετηρία απ? όπου ξεκινούσαν οι αθλητές για το τρέξιμο. Το πιο συναρπαστικό ήταν όταν μας έβαλαν να τρέξουμε κι εμείς όπως οι αθλητές . Αυτό μας άρεσε πάρα πολύ!
Στη συνέχεια ξεναγηθήκαμε στο μουσείο. Περάσαμε  στην  αίθουσα όπου υπήρχαν ρωμαϊκά αγάλματα και ψηφιδωτά , και αμέσως μετά χωριστήκαμε σε δύο ομάδες . Τα μισά παιδιά μείναμε στην αίθουσα με τα αγάλματα για να ζωγραφίσουμε ό,τι μας έκανε εντύπωση και τα άλλα μισά παιδιά πήγαμε  στο αίθριο του μουσείου για να φτιάξουμε  ειδώλια  από πηλό.
Μετά από μισή ώρα περίπου αλλάξαμε δραστηριότητες. Μας άρεσαν τα αγάλματα που έδειχναν Ρωμαίους αυτοκράτορες μα ακόμα πιο πολύ ευχαριστηθήκαμε που φτιάξαμε ειδώλια από πηλό.
Θα θέλαμε να επισκεφτούμε ξανά τον αρχαιολογικό χώρο και το μουσείο, γιατί περάσαμε φανταστικά!
Οι μαθητές της Ε΄ τάξης του Δημοτικού
Σχολείου Αρχαίας Κορίνθου