Η Α΄ τάξη στην πρώτη της εκδρομή.

Οι   Α΄   και  Δ΄  τάξεις  του  σχολείου  μας,  επισκεφτήκαμε  την  Πινακοθήκη  και  το  Λαογραφικό Μουσείο  Κορίνθου,  στις  13/11/12.

Πρώτος  σταθμός  της  Α΄  τάξης  ήταν  η  Πινακοθήκη.  Εκεί  ανεβήκαμε  στον  1ο  όροφο,  όπου  είδαμε  πολλούς  πίνακες,  με  ζωγραφισμένα  «παπουτσωμένα»  πόδια  που  χόρευαν  τάνγκο.  Ένας  συμμαθητής  μας,  ενθουσιάστηκε  από  τον  εικονιζόμενο  σε  πίνακα,  που  φορούσε  κόκκινα  παράξενα  ρούχα.  Στο  ισόγειο  ήταν  όμορφο  το  σκυλάκι  του  πίνακα   που  μας  έδειξε  η  κα  Ζέτα,  καθώς  και

το  παιχνίδι  «σκύλοι  και  γάτες»  που  παίξαμε  μαζί  της.

Για  καλή  μας  τύχη,  είχαμε  σύμμαχο  τον  ήλιο  εκείνη  την  ημέρα.  Έτσι  χαρήκαμε  τη  διαδρομή στους  πεζόδρομους  πηγαίνοντας  προς  το  Λαογραφικό  Μουσείο.

Εκεί  η  υπεύθυνη  του  προγράμματος,  μας  έβαλε  να  καθίσουμε  σε  χρωματιστά  μαξιλαράκια  και  μας   εξήγησε  πολλά  πράγματα  για  την  γυναικεία  παραδοσιακή  φορεσιά  του  τόπου  μας.   Σε  κάποια  συμμαθήτριά  μας,  η  φορεσιά  θύμισε  τις  εκδηλώσεις  που  γίνονται  στο  Ξενία,  όπου  μικροί  και  μεγάλοι  φορούν  παραδοσιακές  φορεσιές.   Κάποια  άλλη  δήλωσε  ότι  της  άρεσαν  τα  κομμάτια της  φορεσιάς  και  οι  πληροφορίες  για  τον  τρόπο  που  έντυναν  τη  νύφη.   Φυσικά  γι΄ αυτήν  που  φόρεσε  την  κορινθιακή  φορεσιά,  αυτή ήταν  η  καλύτερη  στιγμή... αλλά  και  οι  υπόλοιποι  χαρήκαμε  μαζί  της.   Κάποια  αγόρια  ξέκλεψαν  ματιές  στις  αντρικές  φορεσιές,  όπου  ξεχώρισαν   τσαρούχια και  σπαθιά.

Κρατώντας  μια  φιγούρα  κορίνθιας  γυναίκας  με  τη  φορεσιά  της,  την  οποία  είχαμε  προηγουμένως χρωματίσει,  αφήσαμε  το  Λαογραφικό  Μουσείο.   Ήταν  η  πρώτη  μας  εκδρομή  με  το  Δημοτικό  σχολείο  και  είναι  αλήθεια  ότι  πολύ  την  ευχαριστηθήκαμε!