Πρόγραμμα διατροφής

ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΗΣ ΣΤΗΝ Ε? ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2012 -2013

Με χαρά φέτος η τάξη Ε1  του σχολείου μας ολοκλήρωσε το καινοτόμο πρόγραμμα  διατροφής και άσκησης που ξεκίνησε το Σεπτέμβριο.
Η πρώτη μας ενέργεια ήταν να συμπληρώσουμε ερωτηματολόγια σχετικά με τις καθημερινές διατροφικές συνήθειες και αθλητικές μας δραστηριότητες. Στη συνέχεια συζητήσαμε τα συμπεράσματα που βγήκαν. Ασχοληθήκαμε, υπό τη μορφή δημιουργικής συζήτησης με όλες τις ομάδες των τροφίμων και ειδικότερα με την κατηγορία των λιπιδίων ενώ μάθαμε να αναγνωρίζουμε έννοιες και σύμβολα στις συσκευασίες των τροφίμων .
Το επόμενο βήμα μας, ήταν οι μετρήσεις ύψους, βάρους, περιφέρειας μέσης και ισχίων, για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε αν πρέπει να βελτιώσουμε την διατροφή ή και την άσκηση μας .Τα αποτελέσματα  ήταν ενθαρρυντικά και με αυτό τον τρόπο περάσαμε στους επόμενους, και πιο διασκεδαστικούς στόχους μας.  Πραγματοποιήσαμε δυο περιπάτους, αρχικά  στους αγίους Αναργύρους  και υστέρα στον άγιο Γεώργιο Ακροκορίνθου. Εκεί, παίξαμε, φάγαμε δεκατιανό και γλυκά που είχαμε φτιάξει από το σπίτι.
Τέλος, αποφασίζοντας να εφαρμόσουμε τους κανόνες  διατροφής τους οποίους γνωρίσαμε καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς, μαγειρέψαμε κέικ, παγωτό και πίτσα στα πλαίσια του σχολικού μαθήματος, με υλικά που φέραμε από το σπίτι  και απολαύσαμε τις σπιτικές μας λιχουδιές-δημιουργίες.

Ευχόμαστε σε όλους καλό καλοκαίρι με καλή
διατροφή  και πολλή άσκηση!!!!

Υπεύθυνη προγράμματος, η δασκάλα της γυμναστικής

Βασιλική  Παπαδημητρίου Στρατή