Φρουτοαγώνες

ΦΡΟΥΤΟΑΓΩΝΕΣ
Όλοι οι μαθητές από όλες τις  τάξεις του σχολείου μας,  για 2η χρονιά, συμμετέχουν  στους  φρουτοαγώνες .
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΡΟΥΤΟΑΓΩΝΕΣ?
Μα αγώνες φρουτοφαγίας!
Οι μαθητές, μέσα από δράσεις που έχουν υλοποιηθεί στις τάξεις, έχουν κατανοήσει τη μεγάλη θρεπτική αξία των φρούτων οπότε το δεκατιανό περιέχει , απαραιτήτως και φρούτα.
Καθημερινά γίνεται καταμέτρηση και καταγραφή των φρούτων που καταναλώνουν οι μαθητές στα διαλείμματα. Η τάξη που έρχεται πρώτη στην κατανάλωση φρούτων, στο τέλος του μήνα, παίρνει έπαθλο όπως και στους αθλητικούς αγώνες .
ΠΡΟΣΟΧΗ!  Τα φλούδια και τα υπολείμματα  των φρούτων δεν τα πετάμε, τα συλλέγουμε σε ειδικά κατασκευασμένο χώρο για την δημιουργία κομπόστ, οργανικού λιπάσματος . Με το οικολογικό λίπασμα αυτό εμπλουτίζουμε το χώμα του λαχανόκηπού μ ας  ώστε να αναπτύσσονται τα λαχανικά μας γρηγορότερα και να γίνονται  νοστιμότερο.
Οι φρουτοαγώνες μας, σε συνδυασμό με το πρόγραμμα : «Προώθηση κατανάλωσης φρούτων  στα σχολεία», έφεραν  καλύτερο αποτέλεσμα .

AΓΑΠΑΜΕ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ!
Από τις μαθήτριες: Μαίρη Γ. και Σοφία Λ.
Τάξη: Ε΄
Σήμερα στην τάξη μιλήσαμε για τα φρούτα. Μάθαμε ότι είναι πολύ υγιεινά , έχουν πολλές βιταμίνες και θρεπτικές ουσίες. Για να σας δείξουμε πόσο καλό μας κάνουν τα φρούτα θα σας πούμε ένα περιστατικό. Ένα παιδί  δεν έτρωγε καθόλου φρούτα αλλά μόνο γαριδάκια, πατατάκια και γλυκά με αποτέλεσμα να είναι παχύσαρκο και πήγαινε μόλις Τρίτη τάξη του Δημοτικού. Κινδύνευε να πάθει έμφραγμα. Τότε άρχισε να τρώει φρούτα,  σταμάτησε τα άλλα γλυκά και έγινε καλά. Αυτό μας διδάσκει ότι δεν πρέπει να τρώμε μεγάλη ποσότητα γλυκών αλλά φρούτων. Για αυτό να θυμόμαστε την ιστορία του παιδιού για το δικό μας καλό και να προτιμάμε τα φρούτα.
Από τη μαθήτρια Ελπίδα Κ.
Τάξη: Ε΄
Τα φρούτα, όπως και τα λαχανικά που βρίσκονται στην ίδια διατροφική κατηγορία, είναι πολύ σημαντικά για την υγεία του ανθρώπου, καθώς περιέχουν βιταμίνες και ανόργανα στοιχεία. Για παράδειγμα το πορτοκάλι είναι πλούσιο σε βιταμίνη C. Τα φρούτα μαζί με τα λαχανικά βρίσκονται  στη δεύτερη βάση της διατροφικής πυραμίδας της Μεσογειακής διατροφής σύμφωνα με την οποία ο άνθρωπος θα πρέπει να καταναλώνει 5 μερίδες φρούτων και λαχανικών την ημέρα.
Από το μαθητή Κωνσταντίνο Α.
Τάξη: Ε΄
Στα μέσα Μαρτίου η Ευρωπαϊκή Ένωση μαζί με το Ελληνικό κράτος οργάνωσαν ένα πρόγραμμα. Έστειλαν σε όλα τα δημοτικά σχολεία της Ελλάδας ένα πακέτο γεμάτο φρούτα για κάθε παιδί. Σκοπός τους ήταν τα παιδιά να αγαπήσουν τα φρούτα και να τα βάλουν στην καθημερινή τους διατροφή. Το πακέτο περιείχε πολλά και διαφορετικά φρούτα τα οποία δίνουν στα παιδιά βιταμίνες και ενέργεια στον οργανισμό τους ώστε να αναπτύσσονται χωρίς προβλήματα στην υγεία τους. Ένα μεγάλο πρόβλημα στα παιδιά είναι η παιδική παχυσαρκία. Τα φρούτα προστατεύουν τον οργανισμό από αρρώστιες όπως ο ζαχαρώδης διαβάτης, καρκίνος και βοηθούν στη λειτουργία του εντέρου. Και όπως λέει η παροιμία «Ένα φρούτο την ημέρα το γιατρό τον κάνει πέρα».

ΦΡΟΥΤΑ
Φρούτα μου κόκκινα , κίτρινα, πράσινα, πορτοκαλιά,
Μεγάλα και μικρά
Που είστε τόσο  υγιεινά , νόστιμα και ζουμερά
Πόσο καλό κάνετε σε μας τα παιδιά!
Μας  δίνετε βιταμίνες, θερμίδες, θρεπτικές ουσίες, φυτικές ίνες
Μας δίνετε δύναμη , ενέργεια , υγεία , ομορφιά
Μας βοηθάτε να  γίνουμε πιο έξυπνα και δυνατά παιδιά
Μήλα , πορτοκάλια, αχλάδια,