Επίσκεψη στις Μυκήνες

ΜΥΚΗΝΕΣ- ΝΑΥΠΛΙΟ

Στις δεκαεπτά Απριλίου 2013 η Πέμπτη και η Έκτη  τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκαν τις Μυκήνες και το Ναύπλιο.
Στο αρχαιολογικό  μουσείο των Μυκηνών διαβάσαμε για τους μύθους γύρω από την ιστορία των Μυκηνών  και για τις ανασκαφές που έγιναν στο χώρο. Είδαμε αντίγραφα κτερισμάτων βασιλικών τάφων , κοσμήματα εποχής , τοιχογραφίες και μακέτες από τα ευρήματα των ανασκαφών.
Βγαίνοντας από το μουσείο περπατήσαμε προς την Ακρόπολη των Μυκηνών.
Το πρώτο που αντικρίσαμε ήταν η πύλη των Λεόντων και ενθουσιαστήκαμε με το θέαμα . Ανεβήκαμε στο λόφο, είδαμε τα ερείπια του μυκηναϊκού ανακτόρου και  απολαύσαμε  την υπέροχη θέα. Μαζέψαμε αγριολούλουδα , αλλά δυστυχώς τα πήρε ο αέρας. Κατεβήκαμε  το λόφο και επισκεφτήκαμε τον τάφο του Ατρέα όπου εντυπωσιαστήκαμε από τον τεράστιο όγκο του.
Στη συνέχεια πήγαμε στο Ναύπλιο και φάγαμε παγωτό.
Επιστρέψαμε στην Αρχαία Κόρινθο το μεσημέρι πολύ ενθουσιασμένοι αλλά και πολύ κουρασμένοι.

Οι μαθητές της πέμπτης και έκτης  τάξης