Επίσκεψη στο μουσείο της Αρχαίας Κορίνθου απο τη Γ΄τάξη

Στις 21 Φεβρουαρίου 2013 η Γ΄ τάξη του Δημοτικού σχολείου της Αρχαίας Κορίνθου επισκέφθηκε το Μουσείο της Αρχαίας Κορίνθου με σκοπό την παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος .

Το πρόγραμμα αφορούσε στους Θεούς του Ολύμπου και τη Μυθολογία με αφορμή και τη σχετική ύλη στο μάθημα της Ιστορίας την οποια τα παιδιά διδάσκονται.

Οι μαθητές αρχικά προκλήθηκαν σε συζήτηση ,από την υπεύθυνη του προγράμματος, υπάλληλο του μουσείου . Η συζήτηση είχε στόχο την ανάκληση των γνώσεων των παιδιών καθώς και τον εμπλουτισμό αυτών με νέες πληροφορίες . Στη συνέχεια μοιράστηκαν στα παιδία εικόνες από τους διάφορους θεούς με σκοπό τα ίδια να περιηγηθούν στο  χώρο του μουσείου και να ανακαλύψουν τα σχετικό άγαλμα . Στη συνέχεια παρουσίαζαν το άγαλμα που είχαν βρει στους συμμαθητές τους και η υπεύθυνη έδινε τις ανάλογες πληροφο

ρίες για καθετί που βλέπαμε .

Στην πορεία τα παιδία συμπλήρωσαν ένα ερωτηματολόγιο που βασιζόταν σε ό,τι είχε προηγηθεί και ζωγράφισαν τον αγαπημένο τους θεό γράφοντας παράλληλα το λόγο για τον οποιο τον είχαν επιλέξει .

Στο τελευταίο κομμάτι του προγράμματος οι μαθητές ,χρησιμοποιώντα

ς πηλό , έφτιαξαν ειδώλια αρχαίων θεών .

Το πρόγραμμα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον , τα παιδιά έμειναν προσηλωμένα καθ΄ όλη τη διάρκεία του , δείχνοντας ιδιαίτερο ενθουσιασμό τη στιγμή της κατασκευής των ειδωλίων !!!